Instalacje odgromowe – warto o nich pamiętać.
30.11.2023Na myśl o zabezpieczeniu domu najczęściej pojawiają się w głowie obrazy alarmów, monitoringu czy antywłamaniowych drzwi. Jednak włamywacze to nie jedyne zagrożenie, z jakim należy się liczyć. Dlatego też wszystkie obiekty – czy to mieszkalne, czy też biurowe lub usługowe powinny być wyposażone w sprawne i solidne instalacje odgromowe. Dlaczego to takie istotne? Zapraszamy do lektury.
Bezpieczeństwo – w zgodzie z przepisami
Instalacja odgromowa, jak wskazuje na to nazwa, chroni przed uderzeniem pioruna, które może mieć katastrofalne w skutkach następstwa – jak awarie instalacji elektrycznych czy pożar. W Polsce posiadanie piorunochronu jest obowiązkowe w przypadku budynków jednorodzinnych – przy czym bierze się tutaj pod uwagę wartość wskaźnika zagrożenia piorunowego. Wyliczany jest on z kilku zmiennych, jak lokalizacja, materiał pokrywający dach, warunki pogodowe, rozmiary budynku. W przypadku budynków mierzących ponad 15 m wysokości oraz mających powierzchnię przekraczającą 500 m2 oraz budynków drewnianych (niezależnie od rozmiaru) instalacja odgromowa jest obligatoryjna.
Kompleksowe rozwiązanie
Zlecenie montażu instalacji odgromowej warto powierzyć firmie dysponującej doświadczeniem oraz odpowiednimi uprawnieniami. Dzięki temu można mieć gwarancję prawidłowego wykonania usługi, a co za tym idzie – optymalnego zabezpieczenia budynku przed ewentualnym uderzeniem pioruna. Co ciekawe, nie jest prawdą, że w naszej strefie klimatycznej te zdarzają się nad wyraz rzadko. Współcześnie do niebezpiecznych sytuacji i ekstremalnych zjawisk pogodowych dochodzi bowiem coraz częściej.
Instalacja odgromowa, czyli prosta, lecz złożona z kilku komponentów całość spełnia zadanie odprowadzania wyładowań elektrycznych do uziomów – zarówno naturalnych, jak i sztucznych. Przewody instalacji montuje się na bocznych ścianach budynku, a główne uziemienie umieszcza się w gruncie. Dzięki instalacji redukowane do minimum pozostaje ryzyko zniszczeń w następstwie uderzenia pioruna. A te mogą dotknąć zarówno sprzętów elektronicznych, AGD, jak i całego systemu alarmowego czy grzewczego.
Instalację odgromową warto umieścić w budynku także z uwagi na to, że wiele firm ubezpieczeniowych zastrzega sobie, że ewentualne odszkodowanie może być wypłacone tylko wówczas, gdy dom był odpowiednio zabezpieczony.
Co można zrobić dodatkowo?
Oprócz sprawnie działającej instalacji odgromowych warto pomyśleć o zabezpieczeniu budynku na inne sposoby. Dobrym pomysłem może być zainwestowanie w ograniczniki przepięć, zabezpieczenia instalacji elektrycznych, czy niewielki generator prądu – na wypadek dłuższej awarii.