Elektryk – zawód zawsze potrzebny!
21.03.2022Istnieją usługi, na które zawsze będzie zapotrzebowanie - niezależnie od zmieniającej się na świecie struktury zatrudnienia. Tak właśnie jest w przypadku usług z dziedziny elektryki, charakteryzujących się niezwykle szerokim spectrum działań. Kim jest elektryk, jakie ma obowiązki oraz jakie umiejętności musi posiadać? Zapraszamy do lektury.
Dlaczego to ważny zawód ?
Ustaliliśmy już, że elektryk jest zawodem przyszłościowym. Dzieje się tak dlatego, że ten wykwalifikowany rzemieślnik świadczy bardzo różnorodne usługi, które obejmują m.in. projektowanie i instalowanie, ale też naprawę i konserwowanie całych systemów elektrycznych, które mogą zasilać rozmaite układy i urządzenia - zarówno w domach prywatnych, budynkach firmowych, fabrykach, miejscach użyteczności publicznej, wewnątrz i na zewnątrz budynków. Bez pomocy elektryka nie będą funkcjonowały poprawnie ani hale fabryczne (wyposażone w liczne sprzęty, silniki, systemy sterowania), ani oświetlenie uliczne.
Oczywiście, jak w każdym zawodzie wymagającym wyjątkowej dokładności i precyzji, także w przypadku elektryków istotna jest specjalizacja. Różnica polega na tym, że nie jest ona wąska. Elektryk może pracować wszędzie tam, gdzie konieczne jest przeprowadzanie konserwacji, napraw lub instalacji urządzeń zasilanych energią elektryczną.
Jakie umiejętności są kluczowe ?
Warto pamiętać, że zawód elektryka wiąże się z koniecznością przebywania w specyficznym środowisku pracy - w obecności przewodów elektrycznych pod napięciem - na dużej przestrzeni lub przeciwnie w niewielkim pomieszczeniu. W związku ze stałym narażeniem na działanie wysokiego napięcia na stanowisku elektryka bardzo istotne jest posiadanie stosownego sprzętu ochronnego, ale też regularne odnawianie szkoleń BHP co kilka lat. Oprócz tego elektryk powinien charakteryzować się konkretnymi umiejętnościami oraz wiedzą:
- znajomością i rozumieniem norm elektrycznych;
- umiejętnością czytania dokumentów technicznych, planów oraz innych opisujących problem notatek;
- zdolnością do optymalnego gospodarowania czasem;
- manualną sprawnością, dobrą koordynacją ruchową i dobrym wzrokiem;
- dobrą kondycją fizyczną, brakiem przeciwwskazań np. do spędzania kilku godzin w obciążających ciało pozycjach, przenoszenia ciężkich elementów itp.
Uprawnienia elektryka można zdobyć na kilka sposobów. Najprostszym i najlepiej rokującym (z uwagi na możliwość zdobycia wieloletniego doświadczenia) jest ukończenie szkoły średniej o odpowiednim profilu (technikum lub szkoła zawodowa), a następnie kontynuowanie edukacji na uczelni wyższej - np. w celu zdobycia stopnia inżyniera. Innym rozwiązaniem jest ukończenie po szkole średniej stosownego kursu zakończonego egzaminem - organizowanego np. przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich.